Doğum Öncesi Yoga

Doğum Öncesi Yoga

Doğum büyük ihtimalle hayatınızdaki en büyük değişimdir: bir bebek dünyaya gelir, kadın bir anne olarak, erkek bir baba olarak ve aile bir aile olarak tekrar doğar. Halkacıklar bu noktadan başlayarak, topluma değecek şekilde genişler.” –Gurmukh

 

 

Hamile yogası denildiğinde anlaşılması gereken, doğum öncesi olduğu kadar doğum sonrası yogasıdır aynı zamanda. Hamile yogası doğum öncesi kadar doğum sonrasını da kapsar ve bu derslere yeni doğum yapmış anneler de katılabilir.
Doğum öncesi yoga neden önemlidir peki? Fiziksel, ruhsal ve zihinsel, hormonlar ve toplumsal kimliklerdeki değişiklikler nedeniyle, kadın daha önce hiç yaşamadığı çok farklı deneyimler yaşayacaktır. Bu dönemde yoga anne adayına hem fiziksel rahatlama ve hazırlanma, zihinsel destek ve dinginlik, bebeğiyle iletişim ve kaliteli zamanlar geçirmesini sağlayacaktır. Normal doğuma destek olabilir, kilo ödem şişkinlik gibi sıkıntıların aşırıya kaçması önlenebilir.

Doğum sonrasında ise yoga; annenin kendine yine zaman ayırabilmesi için, karın ve vajina kaslarının hızlıca desteklenerek toparlanması, emzirme kaynaklı yaşanan omurga ağrılarının önüne geçebilmesi ve kadının normal hayatına dönebilmesi için önemlidir. Ayrıca ruhsal olarak da doğum sonrası yoga depresyonun önüne geçmede çok yardımcı olur. Değişen uyku düzeni, uykusuzluk nedeniyle oluşan yorgunluk, bitkinlik hisselerini ortadan kaldırır.

Her yoga dersinde olduğu gibi hamile yogası da meditasyon, nefes (pranayama), yoga pozları (asanalar), mudra & bandhalar ve derin gevşemeden (shavasana) oluşur.

1-  Meditasyon, hamilelik sırasında ki korkuları, endişeleri ve akıl karışıklıklarını gidermek için harika bir yoldur. Kadının farkındalığını artırarak bebek ile iletişime geçmesini, onun neden hoşlanıp neden hoşlanmadığını anlamasına yardımcı olur.

2-  Nefes ya da Pranayama teknikleri hem annenin hem bebeğin daha iyi oksijenlenmesini ve yaşam enerjisi ile dolmalarını sağlar.

3-  Yoga Asanaları, hamileliğin daha huzurlu geçmesi ve doğumun daha rahat olabilmesi için hamile kadının bedenini bu yeni duruma hazırlar. Bebeğe giden kan akımını artırarak onun daha iyi beslenmesini sağlar.

4-  Mudra’lar ve Banda’lar, üreme organları ve salgı bezleri üzerinde güçlü etkileri vardır.

 

5-  Derin Gevşeme, hamilelik sırasında ve doğum için fiziksel ve ruhsal gevşeme için harika bir yoldur.

Soru : Hamile yogasına ne zaman başlanmalı, hangi süreyle ve ne sıklıkla yapılmalıdır?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda başlayabilirsiniz ve doğuma kadar yapabilirsiniz. Haftada 2 gün uygulama yapmak, son trimese gelmeden 1,ve 2.trimeste hareket kolaylığı sürerken pozları öğrenip, içselleştirip, derslerin içinde akabilmek için faydalı olacaktır.  3.trimes döneminde artan ödemi, şişkinliği, omurga ağrılarını, uykusuzluğu ve endişeyi önlemek için yapılacak daha sık yoga uygulamaları çok yardımcı olacaktır.

Soru : Doğumdan sonra ne zaman tekrar yogaya başlanmalıdır?

Yaptığınız doğuma bağlı olarak bu sorunun cevabı değişmektedir. Normal doğum sonrasında bir hafta sonra, sezaryen doğum sonrasında ise iyileşme sürecine bağlı olarak 2-4 hafta sonrasında tekrar yogaya başlayabilirsiniz. Bu zamanlama konusunda doktorunuzun yönlendirmesi önemlidir!

Doğum sonrası yoga hakkında bilinmesi ve akıllarda tutulması gereken şudur; bu bir geçiş sürecidir, bedenin yenilenme, tek olduğunuz hale dönebilmesi için tazelendiği bir süreçtir, kısa bir süreçtir J hamile yogası sınıflarına katılabilmek için 2-3 ay gibi bir süre yeterli olacaktır. Sonrasında ne zaman kendinizi hazır hisseder ve eğitmeniniz uygun görürse, yetişkin yoga sınıflarına katılmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın çiçeğinizi bir gün sular, bir hafta kendi haline bırakırsanız sonucunuz istediğiniz gibi olmayabilir, süreklilik ve düzenli katılım önemlidir ve bu sefer sürekli emekleriniz kendiniz ve bebeğiniz içindir.

Hamilelik ve doğum süreçleri birbirine benzer görünse ve birbirinizden ilham almaya fırsat tanısa da aslında yaşadığınız süreç sadece size, anne adayına özeldir, bir aynısı yoktur, tamamen sizin deneyiminiz olacaktır. Ve doğamızda olan, milyarlarca yıldır olan, milyarlarca farklı türde gerçekleşen doğum; normal ve sağlıklı bir süreçtir, hamilelik de doğal ve eşsiz bir süreçtir. Ve ihtiyacımız olan her şey gibi, hamilelik ve doğuma ilişkin tüm hisler ve bilgiler de sizde zaten vardır, yoga sadece bunları fark etmemize yardımcı olur.

 

MÜGE ZEYBEK MAĞDEN

Hamile Yogası Eğitmeni

Filled Under : Blog

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın.